Artykuł sponsorowany

Jak dbać o higienę soczewek kontaktowych, aby uniknąć problemów ze wzrokiem?

Jak dbać o higienę soczewek kontaktowych, aby uniknąć problemów ze wzrokiem?

Dbanie o higienę soczewek kontaktowych jest kluczowe dla zdrowia naszych oczu. Niewłaściwa pielęgnacja soczewek może prowadzić do infekcji, podrażnień oraz problemów ze wzrokiem. Warto zatem poznać podstawowe zasady dbania o soczewki kontaktowe, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Pamiętajmy też, że regularne badanie wzroku jest ważne dla monitorowania stanu naszych oczu.

 

Prawidłowe zakładanie i zdejmowanie soczewek

 

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych wymaga przestrzegania pewnych zasad, aby uniknąć uszkodzenia soczewek oraz podrażnienia oczu. Przed rozpoczęciem manipulacji soczewkami należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą oraz osuszyć je ręcznikiem jednorazowym. Następnie sprawdzić, czy soczewka nie jest odwrócona na lewą stronę – powinna mieć kształt miseczki. Po nałożeniu soczewki na oko należy mrugnąć kilka razy, aby upewnić się, że dobrze przylega do rogówki. Zdejmowanie soczewek odbywa się poprzez delikatne przyciśnięcie jej brzegów i ściągnięcie w dół. 

 

Czyszczenie i dezynfekcja soczewek kontaktowych

 

Czyszczenie soczewek kontaktowych jest niezbędne, aby usunąć z ich powierzchni białko, tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia. Po zdjęciu soczewki z oka należy umieścić ją na czystej dłoni i delikatnie pocierać płynem do soczewek. Następnie soczewkę należy opłukać pod bieżącą wodą oraz umieścić w pojemniku z płynem dezynfekującym. Pamiętajmy, że płyny do soczewek mają określony czas działania – nie należy skracać ani przedłużać tego czasu.

 

Zmiana soczewek i płynów do ich pielęgnacji

 

Regularna wymiana soczewek kontaktowych oraz płynów do ich pielęgnacji jest niezbędna dla utrzymania higieny soczewek. Soczewki jednodniowe powinny być wyrzucane po każdym użyciu, natomiast soczewki miesięczne wymagają wymiany co 30 dni. Płyny do soczewek mają ograniczony termin ważności – warto sprawdzać daty na opakowaniach oraz stosować się do zaleceń producenta.

 

Kontrola wzroku i konsultacje z okulistą

 

Regularne badanie wzroku w Bytowie lub każdym innym mieście, w którym mieszkamy, oraz konsultacje z okulistą są ważne dla monitorowania stanu naszych oczu oraz ewentualnych zmian w parametrach soczewek kontaktowych. Warto zgłaszać się na kontrolne badania przynajmniej raz w roku, aby upewnić się, że noszone przez nas soczewki są odpowiednie dla naszych potrzeb. W przypadku wystąpienia problemów ze wzrokiem, podrażnień lub infekcji, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem specjalistą.